OSP Mójcza Ochotnicza Straż Pożarna Mójcza


OSP Mójcza
Ochotnicza straż pożarna w Mójczy została założona z inicjatywy mieszkańców wsi w 1927 roku . Pierwszym komendantem jednostki został wybrany Wojciech Mojecki, a w późniejszych latach urząd ten sprawował Wincenty Banasik. W początkowych latach straż liczyła około 15 druhów. Strażacy dysponowali wozem konnym wraz pompą ręczną i wyposażeniem. Sprzęt ten był przechowywany na prywatnych posesjach druhów do momentu budowy remizy, która rozpoczęła się w latach 30 ubiegłego wieku. Była ona finansowana z funduszy wiejskich. Strażnica była wybudowana obok kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej.
W czasie wojny strażacy byli zobligowani do pełnienia wart na wieżyczce strażnicy. W latach powojennych został zmodernizowany wóz konny oraz do OSP Mójcza została przydzielona pierwsza motopompa. Działanie straży było utrudnione ze względu na brak samochodu pożarniczego. Mimo wszystko strażacy prężnie działali w pełnieniu ochotniczej służby organizując regularne zbiórki szkoleniowe, na które zwoływano elektryczną syreną. Druhowie startowali w zawodach pożarniczych oraz brali udział w uroczystościach kościelnych.
W latach 80 XX wieku została rozebrana remiza strażacka, co spowodowało rozpad jednostki OSP Mójcza. W prawdzie remiza miała być w niedługim czasie odbudowana, jednak sytuacja polityczno – gospodarcza kraju, jaka miała miejsce w tej dekadzie XX wieku sprawiła, że plany nie zostały zrealizowane.
Reaktywacji działalności OSP podjęła się w 2013 roku grupa mieszkańców wsi.
W 2014 roku jednostka pozyskała pierwszy samochód pożarniczy, który służył dzielnie do września 2018 roku, kiedy to druhowie zakupili lekki samochód ratowniczy marki Volkswagen Transporter T4, który wyposażyli w zbiornik wodny oraz agregat wysokociśnieniowy z szybkim natarciem.
W 2015 roku społeczeństwo ufundowało sztandar dla OSP w Mójczy.
Strażacy uczestniczą w szkoleniach,zawodach,uroczystościach państwowych jak i kościelnych oraz biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie gminy Daleszyce. W maju bieżącego roku druhowie z jednostki otrzymali profesjonalną motopompę. Urządzenie zostało przekazane przez Państwową Straż Pożarną w Kielcach. Obecnie w straży jest 24 członków.

 

Najcześciej czytane na naszej stronie